poniedziałek, 13 lutego 2012

Układanie i dekoracja potraw

Dążąc do estetycznego podania posiłku, zwłaszcza okolicznościowego, trzeba nie tylko przygotować odpowiednia zastawę, lecz także zadbać o wygląd samych potraw, o ich ułożenie i dekorację. Trzeba znać podstawowe zasady przygotowania potraw do podania, co oczywiście nie wyklucza możliwości stosowania innych sposobów czy własnych pomysłów.

Przed przystąpieniem do dekorowania talerzy i salaterek należy potrawy starannie ułożyć.

Kanapki układa się rzędami według rodzajów na prostokątnym półmisku lub tacy wyłożonej białą serwetką, na półmiskach szklanych można układać kanapki bez serwetek Barwny i efektowny wygląd zwalnia od dekorowania półmiska, na którym są ułożone. Elementem dekoracyjnym może być liść zielonej sałaty lub natka pietruszki.

Zimne mięsa dokładnie oczyszczone ze skrzepłego sosu, pokrojone w poprzek włókien mięsnych na cienkie plastry, układa się rzędem na półmisku owalnym lub prostokątnym, opierając jeden kawałek o drugi. Plastry mięsa można ułożyć w jednym rzędzie pośrodku lub z boku, lub w dwóch rzędach, pozostawiając środek półmiska wolny. Pustą przestrzeń zapełnia przybranie i sztućce do nakładania potrawy.

Wędliny układa się podobnie jak zimne mięsa, jednak dzięki ich barwie i możliwości różnego układania można uzyskać większy efekt.  Z plastrów kiełbasy szynkowej lub polędwicy można np. zwijać różki i w każdy rożek włożyć słupek ogórka świeżego, konserwowego, kwaszonego, zależnie od sezonu. Podobnie można układać cienko pokrojony boczek pieczony lub chudy boczek wędzony. Przed pokrojeniem i ułożeniem trzeba z wędlin zdjąć osłonki.

Galarety mięsne zastudzone w naczyniach porcjowych można ułożyć na okrągłym lub prostokątnym półmisku, każdą porcją na liściu sałaty. Galarety w naczyniu wieloporcjowym wykłada się na półmisek dopasowany wielkością i kształtem, brzeg półmiska dekoruje się zieloną sałatą, natka pietryszki, czerwona papryka lud liśćmi pora.

Sałatki i surówki podaje się na małych owalnych półmiskach porcelanowych lub szklanych albo w salaterkach. Powierzchnię sałatek przybiera się barwnymi jarzynami ułożonymi w elementy wzornicze, cząstkami jaj ugotowanych na twardo, majonezem wyciśniętym szprycą odpowiednia końcówką.

Zupy podaje się na ogół w wazach tak aby każdy mógł sobie nalać według uznania, lub na oddzielnym stole pomocniczym i nalewać na talerz czy filiżankę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz